• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مقاومت به انسولین و مصرف پیش ساز های گلوکز


 مقاومت به انسولین و مصرف پیش ساز های گلوکز

  ۳ هفته قبل و ۳ هفته بعد از زایمان که به عنوان دوره گذار شناخته می شود. یکی از بحرانی ترین حالت های فیزیولوژیکی در طول یک دوره شیرواری است زندگی گاو  در این دوره از 3 هفته قبل از زایمان شروع می شود و تا 3 هفته پس از زایمان ادامه می یابد که در طی آن حجم عظیم رشد جنین، زایمان، و لاکتوژنز رخ می دهد.

 

تقاضای انرژی بالاتر در مقایسه با انرژی دریافتی در دوره گذار باعث ایجاد مشکلات متابولیک در گاوهای شیری می شود. یکی از مهمترین مشکلات مقاومت به انسولین است که منجر به سایر مشکلات پس از زایمان می شود.

  در این پدیده، واکنش و حساسیت به انسولین کاهش می‌یابد و گلوکز توسط سلول ها بدرستی مصرف نمی‌شود.

پیش سازهای گلوکز

جهت سفارش و مشاوره رایگان  می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 تلفن تماس کارخانه : 02637779451
فروش:  09371579036

با توجه به اینکه مهمترین عامل منجر به این شرایط، تعادل منفی انرژی در دوره گذار است  (اسپوزیتو و همکاران 2014)، محققان اظهار کرده اند که تامین انرژی برای گاوهای در حال گذار  در کاهش میزان مقاومت به انسولین تاثیرگذار است(اورتون و والدرون 2004).  متابولیسم گلوکز در نشخوارکنندگان با سایر پستانداران متفاوت است ؛گلوکز آنها معمولاً توسط گلوکونئوژنز کبدی تولید می شود.

از پیش سازهای گلوکز؛  پروپیونات یک پیش ساز گلوکز است وموننسین و پروپیلن گلیکول از جمله مواد افزایش غلظت و مقدار پروپیونات در بدن گاو هستند

موننسین یک یونوفور، از گروه مواد افزودنی مغذی گاوهای شیری است و مکمل تولید پروپیونات و افزایش انرژی با تغییر فلور میکروبی شکمبه وافزایش جمعیت باکتری های گرم منفی استفاده از موننسین در دوره گذار می تواند با فراهم کردن انرژی بیشتر برای حیوان،  کاهش مشکلات متابولیک   را سبب شود.(اورتون و والدرون 2004).  پروپیلن گلیکول یک ترکیب سه کربنه و مشتق پروپیلن است که محتوای انرژی رژیم غذایی را افزایش می دهد.  در طی تخمیر شکمبه، پروپیلن گلیکول به سرعت به پروپیونات تبدیل می شود و توسط دیواره شکمبه جذب می شود.

پروپیونات پیش ساز کلیدی گلوکز در نشخوارکنندگان است که توسط گلوکونئوژنز کبدی به گلوکز در کبد تبدیل می شود، وارد گردش خون می شود و در نتیجه سطوح انرژی را در گاوهای شیری افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: اوره دامی ، پودر چربی خالص،گلوکز محافظت شده،پیش ساز گلوکز

از این رو  استفاده از پیش سازهای گلوکز مانند موننسین وپروپیلن گلیکول می تواند سطح انرژی و گلوکز را در گاوهای شیری بهبود بخشد .

البته مهمترین رویکرد مصرف این افزودنی ها برای مبارزه با مقاومت به انسولین  و سایر مشکلات متابولیک متعاقب، مانند کتوز است

مطالعات زیادی در مورد دوره های مختلف قبل و بعد از زایمان گاوهای شیری وجود دارد که نشان می دهد موننسین و پروپیلن گلیکول به طور قابل توجهی تعادل انرژی منفی و مشکلات متابولیکی را کاهش می دهد.   با این حال، مطالعاتی در مورد اثرات این مواد بر مقاومت به انسولین به عنوان علت اصلی ناهماهنگی متابولیکی در گاوهای شیری وجود ندارد.

با توجه به کاهش احتمال مقاومت به انسولین با افزایش سطح انرژی در دوره گذار، این مطالعه با هدف بررسی این وضعیت در گاوهای در حال گذار که مکمل های غذایی موننسین، پروپیلن گلایکول یا ترکیبی از هر دو را دریافت می کردند، صورت گرفته است.

به طور کلی، گاوهای شیری با تولید بالا در دوره انتقال تعادل منفی انرژی دارند و آنها برای جبران از ذخایر چربی استفاده می کنند.

مشکل اصلی در این دوره کاهش پاسخگویی و حساسیت به انسولین است .با این حال، نیاز به گلوکز 2 تا ۳ برابر در طول دوره انتقال افزایش می یابد.

مقاومت به انسولین یک مشکل چند عاملی است که علت دقیق آن ناشناخته باقی مانده است با این حال، محققان مختلف نقش مهم رژیم غذایی در حساسیت یا مقاومت انسولین را بررسی کرده اند  .

علاوه بر این، محققان اظهار کرده اند که دوره گذار مرحله فیزیولوژیکی بحرانی گاوهای شیری است. چندین تغییر در الکترولیت ها  و شاخص های هورمونی  در این دوره رخ می دهد.

این مزرعه، یک دوره خشک 60 روزه در نظر گرفته شد. تولید شیر تقریباً 10000 کیلوگرم در سال، به طور متوسط ​​​​3.6٪ چربی شیر و 3.3 درصد پروتئین شیر بود . همه حیوانات از نظر بالینی سالم بودند و سابقه بیماری های ناتوان کننده نداشت. آنها از هر گونه انگل های داخلی و خارجی عاری بودند. در این مطالعه، همه حیوانات به  4 گروه مساوی دسته تقسیم شدند.

 

گروه کنترل (Ctrl)، موننسین (Mo)، پروپیلن گلیکول (PPG) و گروه های موننسین به علاوه پروپیلن گلیکول (Mo + PPG). گاوهای Mo و PPG روزانه  به ترتیب 1 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن (BW) موننسین   دریافت کردند (Monencox®, Monensin 10%, Rooyan شرکت دارویی ایران) و  150 گرم  پروپیلن گلیکول (Propypact 50®، Difagre CO.، فرانسه) . Mo + PPG گروه 1 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن موننسین و 150 گرم پروپیلن گلیکول  را دریافت کردند ، گاوهای گروه Ctrl رژیم غذایی پایه را بدون هیچ گونه مکمل دریافت کردند. مکمل های موننسین و پروپیلن گلیکول از 8 هفته قبل تا 3 هفته  پس از زایمان انجام شد و این مواد روزانه به عنوان پیش میکس به جیره اضافه می شود.علاوه بر این، موننسین و پروپیلن گلیکول مخلوط با سایر مواد جیره به عنوان کل جیره مخلوط بودند، و در طول روز برای گاوها در دسترس بود. مکمل تغذیه با موننسین و پروپیلن گلیکول در طول دوره مطالعه بدون وقفه انجام شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که غلظت های گلوکز و انسولین در تمام دوره‌ها  در گروه های MO + PPG و Ctrl نسبت به سایر گروه ها به ترتیب بالاتر و پایین تر بود اندازه گیری های مکرر ANOVA نشان داد که تغییر الگوهای گلوکز و انسولین در تمام گروه های مورد مطالعه و دوره ها معنی دار بود و؛ بنابراین، غلظت آنها بلافاصله و به طور قابل توجهی پس از تزریق گلوکز افزایش یافته و سپس به درجات مختلف کاهش یافت.

تغییرات در گلوکز خون و سطوح انسولین در گروه‌ها و دوره‌های مختلف نشان‌دهنده تفاوت در پاسخ‌دهی و حساسیت به انسولین در گروه‌ گاوهای های مورد مطالعه است. نتایج نشان می دهد که کاهش غلظت گلوکز و انسولین در گروه MO + PPG در همه دوره ها سریعتر بود. و تغییرات در گروه Ctrl نسبت به گروهای دیگر کندتر بوده است. این تغییرات به دلیل تفاوت در پاسخ به انسولین در گاوهای شیری است.

در مطالعه ivGTT به عنوان یک تست پویا برای ارزیابی مقاومت انسولین  در گاوهای شیری، شاخص اصلی اساسی توانایی انسولین در پاکسازی گلوکز خون (De Koster و Opsomer 2013)است.

بر این اساس با بررسی شاخص هایی مانند GHLT، GAUC و G63:G0، امکان اندازه گیری این پدیده به درستی وجود دارد.

نتایج نشان داد که این شاخص‌ها در گروه MO + PPG کمترین میزان را داشتند، به ویژه در مقایسه با شاخص‌های گروه Ctrl. علاوه بر این، شاخص های انسولین در گاوهای MO + PPG به طور معنی داری  نسبت به سایر گروه ها در تمام دوره ها کمتر بود.

تاکنون تحقیقات متعددی در مورد  اثرات رژیم های غذایی بر بروز مقاومت به انسولین در گاوهای شیری انجام شده است. برخی از محققان استدلال کرده اند که جیره حاوی سطوح بالای پیش سازهای گلوکز   میزان ترشح انسولین و حساسیت بافت به انسولین را افزایش می دهد.

پاسخ گلوکز و انسولین به ivGTT در دوره انتقال گاوهای شیری نشان می دهد که گلوکز یک کنترل کننده مستقیم فعل و انفعالات متابولیک است.

مارکانتوناتوس و وارگا (2017) اثرات موننسین  در رژیم غذایی را بر روی متابولیسم گلوکز در گاوهای شیری دوره انتقال ارزیابی کردند. و فاش کردند که موننسین ممکن است وضعیت انرژی را در گاوهای دوره انتقال با بهبود کارایی پروپیونات برای تولید گلوکز و کاهش اکسیداسیون گلوکز در بافت های بدن بهبود بخشد.

تغذیه تکمیلی با پیش سازهای پروپیونات، مانند موننسین و پروپیلن گلیکول، مقاومت به انسولین را در گاوهای شیری در دوره انتقال کاهش می دهد در حالی که پروپیلن گلیکول مقاومت به انسولین را به طور موثرتر کاهش می دهد، ترکیب آن با موننسین این کار را با نرخ های بالاتر انجام می دهد. استفاده از  مکمل های  پیش ساز گلوکز احتمالاً پروپیونات بیشتری تولید می کنند ، در نتیجه تعادل انرژی منفی را کاهش می دهد و در نتیجه مقاومت به انسولین را کاهش می دهد.تغذیه گاوهای شیری با موننسین و پروپیلن توصیه می شود.

جهت سفارش و مشاوره رایگان  می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 تلفن تماس کارخانه : 02637779451
فروش:  09371579036