• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تأثیر تغذیه پروپیلن گلیکول به گاوهای شیری


تأثیر تغذیه پروپیلن گلیکول به گاوهای شیری در اوایل دوره پس از زایمان بر پویایی فولیکولی و پارامترهای متابولیک مرتبط با باروری

در طول 30 سال گذشته کاهش قابل توجهی در سطح جهانی در میزان لقاح اول  در گاوهای هلشتاین وجود داشته است.

  این کاهش در میزان لقاح، به ترتیب 0.45-1٪ در سال، با افزایش تولید شیر در هر گاو همراه بوده است. تولید بالای شیر با راندمان تولید مثل کمتر مرتبط است، اگرچه این رابطه علت و معلولی نیست و به احتمال زیاد از طریق القای حالت منفی تعادل انرژی در اوایل شیردهی  واسطه می شود. با این حال، مکانیسم های درگیر مشخص نشده است. در گاو شیری پس از زایمان، تعادل انرژی تفاوت بین دریافت انرژی قابل استفاده و انرژی مصرفی برای نگهداری بدن و سنتز شیر است .


 

جهت سفارش و مشاوره رایگان  می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 تلفن تماس کارخانه : 02637779451
فروش:  09371579036

زایمان منجر به تغییر ناگهانی نیازهای متابولیکی از انباشت مواد مغذی (ذخایر بدن و توده جنین) به بسیج سریع ذخایر لیپید و پروتئین در حمایت از شروع ناگهانی تولید بالای شیر می شود . گاو شیری مدرن با شایستگی ژنتیکی بالا، تامین مواد مغذی را در جهت تولید شیر در اوایل شیردهی در اولویت قرار می دهد و این تقاضا بر تامین شرایط بهینه برای تولیدمثل ارجحیت دارد .

در دوره پس از زایمان، مصرف ماده خشک باید چهار تا شش برابر افزایش یابد تا نیازهای غذایی بالای شیردهی برآورده شود. با این حال، به دلیل نرخ پایین‌تر افزایش در مصرف انرژی خوراک در مقایسه با بازده انرژی مرتبط با تولید شیر، گاو شیری پرتولید معمولاً یک دوره متغیر تعادل انرژی منفی (NEB) را در اوایل شیردهی تجربه می‌کند. این NEB با کاهش وزن بدن و تحرک ذخایر بدن به شکل چربی و پروتئین مشخص می شود و ممکن است برای 10-12 هفته شیردهی باقی بماند .

بیشترین بخش این تحرک در هفته اول شیردهی صورت می گیرد .غلظت پایین انسولین با NEB در اوایل دوره پس از زایمان همراه است . گاوهای تغذیه شده با گلیسرول و پروپیونات کلسیم، هر دو عامل گلیکوژنیک، فاصله کوتاه تری بین زایمان و آخرین تلقیح داشتند . افزایش مصنوعی غلظت انسولین با دستکاری رژیم غذایی با پیشرفت در شروع چرخه فحلی در دوره پس از زایمان  و افزایش رشد اولیه جنین در تلیسه های گوشتی  مرتبط است. پروپیلن گلیکول، همچنین به عنوان 1،2-پروپاندیول شناخته می شود، یک ترکیب 3 کربنی (C3H8O2) است که از پروپیلن مشتق می شود. PG اغلب به عنوان یک دمنوش خوراکی به منظور افزایش درصد مولی پروپیونات شکمبه در درمان کتوز در گاوهای شیری پس از زایمان احتمالاً به دلیل توانایی آن در کاهش غلظت اسیدهای چرب غیر استری شده استفاده می شود .

استفاده از آن ممکن است جایگزینی برای دستکاری های غذایی معمولی مانند افزایش گنجاندن نشاسته یا قندها باشد. تجویز پروپیلن گلیکول در شکمبه درصد مولی بیشتری از پروپیونات شکمبه تولید کرد و در مقایسه با نشاسته رژیمی، پاسخ انسولین بیشتری را برانگیخت . گرامر و همکاران  دریافتند که افزایش مقدار PG به طور خطی باعث افزایش گلوکز و انسولین و کاهش بتا هیدروکسی بوتیرات و NEFA در خون می شود. آنها دریافتند که 296 میلی‌لیتر PG تقریباً به اندازه 887 میلی‌لیتر در کاهش تحرک چربی در طول مصرف محدود خوراک مؤثر است. با این حال، افزایش انسولین با 296 میلی لیتر در مقابل 887 میلی لیتر PG کمتر بود.پس از تجویز خوراکی، بخشی از PG به پروپیونات متابولیزه می شود، اما اکثریت آنها بدون تبدیل از شکمبه می گریزند تا توسط کبد به گلوکز تبدیل شود، در درجه اول از طریق مسیر لاکتالدئید و اکسیداسیون بعدی به لاکتات. پروپیونات از طریق سیستم پورتال به کبد منتقل می شود و در آنجا از طریق اگزالواستات به پیرووات و در نهایت گلوکز تبدیل می شود. غلظت پلاسمایی گلوکز و انسولین در پاسخ به PG افزایش می یابد، . اثر پایین دست چنین تغییرات ناشی از غلظت متابولیت بر توانایی رشد تخمک بررسی نشده است.

مقالات مرتبط:اوره آهسته رهش ،فروش اوره دامی ،گلوکز محافظت شده (گلوکوپارس)

شرکت مهرگان مکمل برتر البرزبا هدف تامین افزودنی های خوراک دام در سال ۱۳۹۵ تاسیس شد. همزمان با فعالیت های بازرگانی تحقیقات خود را در کنار مجموعه نخل زیتون آذران  و با هدف کاهش واردات مکمل های دامی،ادامه داد.

جهت سفارش و مشاوره رایگان  می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 تلفن تماس کارخانه : 02637779451
فروش:  09371579036