• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

متیونین دامی


متیونین دامی
اثر متیونین و لیزین محافظت شده بر عملکرد، میزان پروتئین شیر و پارامتر های فیزیولوژیکی دام


در جیره های مبتنی بر ذرت میزان متیونین و لایزین برای سنتز شیر و پروتئین شیر محدود می باشد. افزایش میزان اسید آمینه در ابتدای روده می تواند الگوی اسید آمینه برای سنتز پروتئین در بافت ها را بهبود دهد. می توان با اضافه کردن اسید های آمینه ی محافظت شده با پوشش پلیمری به جیره میزان این منابع را در ابتدای روده افزایش داد. اضافه کردن شکلی از متیونین محافظت شده به جیره ای که منبع اصلی تامین کننده ی پروتئین آن کنجاله سویا بود، منجر به افزایش تولید شیر شد. پاسخ دام به اسید آمینه ی محافظت شده با توجه به منبع پروتئینی جیره متفاوت است. قرار دادن کنجاله ی گلوتن ذرت به عنوان منبع اصلی پروتئین جیره می تواند میزان اسید آمینه ی عبوری را افزایش دهد اما ممکن است منجر به کمبود لیزین برای سنتز پروتئین شیر شود. میزان عرضه ی مواد مغذی ای که به پستان دام می رسد به ویژه اسید های آمینه می تواند عامل محدود کننده ی سنتز پروتئین شیر باشد. اگر میزان یک اسید آمینه ی ضروری در پستان کمتر از حد نیاز و عامل محدود کننده ی سنتز پروتئین شیر باشد، افزایش میزان آن در ابتدای روده می تواند سنتز شیر را افزایش دهد.
هدف این مطالعه تعیین اثرات افزودن متیونین و لایزین به گاوهایی با جیره بر پایه ذرت و بررسی تولید و ترکیب شیر، پروتئین شیر، مصرف خوراک، قابلیت هضم مواد مغذی، بازده نیتروژن، اسیدآمینه ی پلاسما و غلظت هورمون رشد در پلاسمای خون می باشد.
در این مطالعه از هشت گاو هلشتاین در دوره 28 روزه با دو تیمار 15 گرم در روز متیونین عبوری + 40 گرم در روز لایزین عبوری و شاهد استفاده شد و تولید شیر، پروتئین شیر و ... بررسی شد. جیره گاو ها به صورت 50 درصد سیلاژ ذرت و 50 درصد کنسانتره بر اساس ماده خشک تنظیم شد.
متیونین و لایزین پلاسمای خون با افزودن اسیدهای آمینه افزایش یافت. تولید شیر یک کیلو افزایش داشت و همچنین پروتئین شیر از 3/15 به 3/25 معادل 60 گرم در روز افزایش یافت، مقدار آلفا و بتا کازئین افزایش یافت و قابلیت هضم مواد مغذی و تعادل نیتروژن تفاوتی نداشت.

بیشتر بدانید:گلوکز محافظت شده،فروش اوره دامی ،کاربرد گلوکز محافظت شده
غلظت اسیدآمینه ی پلاسما نشان می دهد که متیونین و لایزین به اندازه ی کافی در دسترس دام وجود داشته، این مطالعه و سایر تحقیقات منتشر شده نشان می دهد در جیره هایی با پایه ذرت محدودیت لایزین و متیونین وجود دارد و سنتز پروتئین شیر را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج این مطالعه نشان دهنده ی بهبود عملکرد در صورت اضافه کردن لایزین و متیونین محافظت شده به جیره هایی است که منبع کربوهیدراتی و پروتئینی آن بر پایه ی ذرت می باشد.

دانلود مقاله متیونین دامی

جهت سفارش و مشاوره رایگان  می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 تلفن تماس کارخانه : 02637779451
فروش:  09371579036